Copyright © Northern Golden Retriever Association 2016. All photographs are subject to copyright.

THE NORTHERN GOLDEN RETRIEVER ASSOCIATION

Founded 1946

Field Trials 2016


Sponsored by Alpha Feeds Limited


14 dog Novice Stake for AV Retriever at Broughton, N. Lincolnshire

19th  September 2016

By arrangement with  Mr G Holt and the NGRA team of guns.


Judges:Mr David Probert (A2739), Mr Philip Smithies (B2367),

 Ms Sharon Kitson(NP3459) & Mr Steven Burns  (NP3538)


Results

1st      Mr David Sidwell Lab.D. Oakshot Aragon. (Wraes Trophy To the Winner)

2nd     Mrs Sandra Halstead Lab. D. Drakeshead Alfie

3rd      Mrs Philippa Williams Lab. D. Castlemans Sonora

COM

Mr Kristian Bredahl Olesen Lab.D. Blackthorn Quango


Guns Choice Mr David Sidwell Lab.D. Oakshot Aragon.

Pebbletoft Trophy (Best Golden Retriever) Mr Alan Richardson Gortons Roaring Thunder



Broughton Field Trial Report

14 Dog Golden Retriever Breed Stake.

1st October 2016

Held at Walesby Notts

by permission of Mr David Goodall & Mr Nigel Metcalfe and the Bevercotes Park Shoot.


Judges:-

Mr Keith Helliwell (A58), Mr Graham Bird (B3147),

Ms Angie Cooper (NP3623) & Mrs Caroline Hewison (NP3627).


1st  Mr G & Mrs J Hay’s GR. D. Soinneanta Gorse Of Holywear.

Handler Mr Gordon Hay

(Boltby Cup to the Winner.)

2nd Mr D Higg’s Abbotshall Pioneer Of Higgscroft

3rd  Mr J Gale’s Suisigold Kite (Castletown Rosebowl to the Guns Choice)


                                    COM’s

Mrs N Thompson’s Waterfall  Willow Of Haventrent

                                     Mr S & Mrs A M Crookes’ Mistybrook Maive Of Moscargrange

(H=Mrs A M Crookes)

                                     Mrs M Palk’s Tallygold Blackthorn

Mr A Wright’s Wadesmill Sacome

(Millennium Tankard to the Youngest Dog in the Awards)


 


Walesby Field Trial Report

Open Stake for Golden Retrievers

 10th & 11th  October 2016

Held at  Preesall, Lancashire.

By kind permission of the host and the NGRA Guns.

 

Judges:

 Mrs Gaynor Gent (A2848), Mr Philip Wagland (A1931), Mr Ronnie Gent (B2265), Mrs Sue Lowe (B3173).

Chief Steward: Mr Philip Smithies

Steward Of The Beat: Mr Kevin Hughes

Results

1st      Ms Judith Evans’ GR.D. Tallygold Mulberry  (Westhyde Challenge Bowl To the Winner)

2nd     Mrs Sally Richardson’s GR.D FT.Ch. Frizelwood Odan Of Hartleyjean. (Culzean Cup To the Runner Up)

3rd      Miss Kirsty Cousin’s GR.D Gortons Ballantyne Boy

4th      Mrs Laurie Pittaway’s GR.B. Karnoosty Fairway Flyer

COM’s

Mme Beatrice Loetscher’s GR.B. Funnyline Fieldquest Sheyenne.

Mr John Williamson’s GR.D. Ir FT.Ch. Nordenlights Cherokee.

Mr & Mrs G&J Hay’s GR.D. Soinneanta Gorse Of Holywear.

     

Other Trophies

Best Marking Dog. The FT.Ch Tillwood Theseus Of Holywear Memorial Trophy:-

 Mrs Sally Richardson’s GR.D FT.Ch. Frizelwood Odan Of Hartleyjean.

 Westhyde Merrymaker Trophy to the breeder of the winning dog:-

 Mrs Mary Palk.             

Guns Choice. The Castleshaw Trophy:-

Mrs Laurie Pittaway’s GR.B. Karnoosty Fairway Flyer

Best Looking Dog or Bitch The Tim Broad Trophy:-

 Mr Bruce Ross-Smith’s GR.D Silverdyke Dram Of Canburne

Best Looking Opposite Sex The ParryTankard:-

Mr & Mrs S&AM Crookes’ GR.B. Millgreen Opal Of Moscargrange.

Open FT Report 2016

14 Dog All Aged Stake for Any Variety Retrievers

 3rd November 2016

Held at  Preesall, Lancashire.

By kind permission of Mr G Holden and the NGRA Guns.

Judges: Mrs J Rainey (A59), Miss J Evans (B2898), Mr J Yarwood (NP3484), & Mr P Birkbeck (NP3259).

Chief Steward: Mr Philip Wagland

Steward Of The Beat: Mr Kevin Hughes


Result

2nd & The Eastdale Trophy to the Guns’ Choice   Dr Shamanthi Shankar’s Lab. B. Fenhart Opal Of Barronsbridge


All Aged FT Report 2016

14 Dog Novice Stake for Any Variety Retrievers

24th November 2016

Held at  Preesall, Lancashire.

By kind permission of Mr G Holden and the NGRA Guns.

     

Judges: Mr S Richardson (A2849), Mrs S Richardson (B3214), Mr P Dixon (NP3471) & Mr D Miller (NP3334).

Chief Steward: Mr Philip Smithies

Steward Of The Beat: Mr Kevin Hughes


Result

1st & Esmoro Trophy to the Winner & the Leagram Trophy to the Guns Choice:-

 Mrs Cherry Finlan’s Lab. D.. Glenpatrick Romulus Of Killieford. (Handler Mr John Halsted)


2nd Mrs Malu Marx’s Lab. B. Lockthorn Zoe. (Handler Mr Daniel Marx)