Copyright © Northern Golden Retriever Association 2020. All photographs are subject to copyright.
THE NORTHERN GOLDEN RETRIEVER ASSOCIATION
Founded 1946
14 dog Novice Stake for AV Retriever at Broughton, N. Lincolnshire
25th September 2014.
By arrangement with Mr W Ash & Mr G Holt and the NGRA team of guns.
Judges: Mr G Gent (A2848, Mr R Gent (B2265), Mr G Bird (B3147), Mr P Birkbeck (NP3259)
1st & Wraes Trophy, Mrs Luise Linnermann Rasmussen’s Labrador Bitch Nuthatch Blue Sky Pipa.
2nd Mr John Cardo’s Lab.Bitch Kilnpotlees Harris Hawk.
3rd Mr Wayne Mitchell’s Lab. Bitch Labdom Ruddy.
Aurea Tankard to the Guns Choice:-
Mrs Luise Linnermann Rasmussen’s Labrador Bitch Nuthatch Blue Sky Pipa
Pebbletoft Trophy to the Best Golden Retriever Not Awarded.
Bakestone Trophy to the Best PTA Member Not Awarded.
Open Stake for Golden Retrievers
13th & 14th October 2014
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of the host and the NGRA Guns.
Tim Broad, Brian McDonnell, Dennis McDonnell, Henry Pelham & Vincent Wilkinson.
Judges:
Mr J Lees (A85), Mr A Schofield (A2452), Mr G Hay (B2277), Mrs J Hay (B1871).
Results
1st Mrs Vickie Prichard’s GR.B. Vamp Angelica (Westhyde Challenge Bowl To the Winner)
2nd Mr Robert Ashdown’s Mistybrook Tegan GR. B.(Culzean Cup To the Runner Up)
COM’s Miss Kirsty Cousins’ GR.D. Gortons Bannatyne Boy.
Mr Robert Atkinson’ s GR.D. Holway Cider.
Other Trophies
Best Marking Dog. The FT.Ch Tillwood Theseus Of Holywear Memorial Trophy:-
Mrs Vickie Prichard’s GR.B. Vamp Angelica
Guns Choice. The Castleshaw Trophy:-
Mrs Vickie Prichard’s GR.B. Vamp Angelica
Best on a Runner Parry Tankard:-
Mr Robert Ashdown’s Mistybrook Tegan
Best Looking Dog or Bitch The Tim Broad Trophy:-
Miss Kirsty Cousins’ GR.D. Gortons Bannatyne Boy.
Best Looking Opposite Sex The Cambrian Trophy:
Mrs Vickie Prichard’s GR.B. Vamp Angelica
Westhyde Merrymaker Trophy to the Winners Breeder:-
Mrs Vickie Prichard
Back Row: Judges Gordon Hay Alan Schofield John Lees Jennifer Hay
Richard Ashdown Vickie Prichard Robert Atkinson Kirsty Cousins
2nd 1st COM COM
Open Breed Stake October 13th & 14th 2014 at Preesall Lancashire Photo Gallery
14 Dog All-Aged stake for Any Variety of Retriever
10th November 2014.
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of the hostand the NGRA Guns.
Mr T Richards, Mr S Burns, Mr G Collier,Mr P Spencer, Mr P Gilmore & Mr M Pilling.
Judges: Mr M Newsam (A100), Mr P Smithies (B2367),
Mr D Bellamy(3135) & Mr J Yarwood (3484).
1st Mr Stewart North’s Lab B. Ballagan Handa Of Northglen Peredenia Cup to the Winner.
2nd Mrs Joan Pavelyn’s Lab B. Lady Of Tranquility.
Terranova Trophy (Best PTA Member)
Mr Kevin Butler’s Lab B. Gablegorst Shuffler Of Turpingreen.
Eastdale Trophy (Guns Choice)
Back Row Judges |
David Bellamy |
Philip Smithies |
John Yarwood Mick Newsam |
|
Stewart North |
|
Joan Pavelyn Kevin Butler |
|
1st |
|
2nd Guns Choice |
All Aged A.V. Retriever Stake November 10th 2014 at Preesall Lancashire
14 Dog Golden Retriever Breed Stake.
20th November 2014.
Held at Walesby Notts
by kind invitation of Mr Noel Hudson and the Bevercotes Park Shoot.
Guns: Dave Goodall, Paul Birkbeck, Roger Forsyth, Dave Haycock Mick Scott & Phil Wagland.
Judges:-
Mr Derrick Capel (A1843), Mr Arthur Hewer (B2279), Mrs Lisa Harris B3002), Ms Sharon Kitson (NP3459)
1st Mrs Laurie Pittaway’s GR. B. Karnoosty Fairway Flyer
(Boltby Cup to the Winner.)
and Castletown Rosebowl to the Guns Choice
2nd Mr G & Mrs J Hay’s GR. D. Soinneanta Gorse Of Holywear.
Handler Mr Gordon Hay
Millennium Tankard to the Youngest Dog in the Awards
Novice Breed Stake November 20th 2014 at Walesby Notts.
All Novice Breed photographs are by Sarah Middleton.
Please contact Sarah for permission to reproduce them.
e-mail:
sarah@slmiddleton.co.uk
14 Dog Novice Stake for Any Variety of Retriever
15th December 2014.
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of the hostand the NGRA Guns.
Mr T Richards, Mr S Burns, Mr J Benyon,Mr P Spencer, Mr P Gilmore & Mr M Pilling.
Judges: Mr P J Wagland (A1931), Mrs G Caldwell B2217),
Mr G Lewis (NP3450) & Mrs C Hewison.
1st Mr David Field Lab. D. Artistryn Ulrich (Esmoro Trophy to the Winner).
2nd Mr John Lawson’s Lab B. Midnight Maiden Quest. Handler Mrs Brenda Lawson
Bakestone Trophy (Best PTA Member)
Mr David Field Lab. D. Artistryn Ulrich Leagram Trophy Guns Choice
Show Gundog Working Certificates
Alan & Jeanette Findlow’s CCR. B Roughyeds Echo Elsie. Handler Jeanette Findlow
Miss Kelly Holland’s FCR.D Sh.Ch. Calzeatcausa Commotion At Flatcharm.
Handler Mr David Bellamy.
Judges and Award winners