Copyright © Northern Golden Retriever Association 2020. All photographs are subject to copyright.
THE NORTHERN GOLDEN RETRIEVER ASSOCIATION
Founded 1946
14 dog Novice Stake for AV Retriever at Broughton, N. Lincolnshire
26th September 2013.
By arrangement with Mr W Ash & Mr G Holt and the NGRA team of guns.
Judges: Mr PN Bates (A2466), Mr G Slater (B3134), Mrs S Lowe (NP3173) Mr GE Dobb (NP)
1st & Wraes Trophy, Mrs Anna Licciardi’s Labrador Bitch Cornermarsh Oceana Magic
COM’s : Mr Derrick Capel’s Labrador Bitch Skifair Sarabi Of Flashmount Mrs Margaret Pearce’s Labrador Dog Woodsprite Druid Of Esmoro
Aurea Tankard to the Guns Choice:-
Mr Kevin Butler's Labrador Dog Crooksber Teal Of Turpingreen
Bakestone Trophy to the Best Pennine Training Area Member:-
Mrs Anna Licciardi’s Labrador Bitch Cornermarsh Oceana Magic
Award Winners:-
Anna Licciardi Derrick Capel Margaret Pearce
1st COM COM
Judges:- Geoff Dobb, Graham Slater, Sue Lowe & Peter Bates
1st Place
Mrs Sally Richardson’s
GR.D. Castlemans Mkussi
14 Dog Golden Retriever Breed Stake.
22nd October 2013.
Held at Walesby Notts
by kind invitation of Mr Noel Hudson and the Bevercotes Park Shoot.
Judges:-
Mr K Helliwell, Mr D Haycock, Mr R Ashdown, Mr R Daws.
1st Mr Steven Crookes’ GR. B. Millgreen Opal Of Moscargrange
Boltby Cup to the Winner
and the Millennium Tankard to the Youngest Dog in the Awards
2nd Mrs Catherine Munn’s GR. B. Lilleburne Neap Tide Nena.
Castletown Rosebowl to the Guns Choice
COM Mrs Monica Skjerping’s GR. D. Jacklines Cornelium Sky
COM Dr Gunda Muehl GR.D. Gortons Skipjack Boy
COM Mr Phil Allen’s GR.D. Libris Loveday
Back Row: Judges Andrew Wright, Phil Allen, Judy Rainey
Judith Beatrice Lisa Stuart Sally Vicki Margaret Mary Bruno
Evans Loetscher Harris Robson Richardson Prichard Allen Jarrod Julien Parry Tankard COM 4th 2nd 1st 3rd COM COM Tim Broad Trophy
Open Breed Stake October 14th & 15th 2013 at Preesall Lancashire Photo Gallery
Back Row Judges Richard Ashdown, Dave Haycock, Keith Helliwell & Robert Daws
Monica Skjerping Catherine Munn Steve Crookes, Phil Allen Gunda Muehl COM 2nd 1st COM COM
Novice Breed Stake October 22nd 2013 at Walesby Notts Photo Gallery
Open Stake for Golden Retrievers
14th & 15th October 2013
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of the host and the NGRA Guns.
David Bellamy, Philip Bishop, Tim Broad, Brian McDonnell,Henry Pelham & David Savory
Judges:
Mr Phil Allen, Mrs Judy Rainey & Mr Andrew Wright.
Results
1st Mrs Sally Richardson’s GR.D. Castlemans Mkussi (Westhyde Challenge Bowl To the Winner)
2nd Mr Stuart Robson’s GR. B. Haddeo Hermia (Culzean Cup To the Runner Up)
3rd Ms Vicki Prichard’s GR.D. FT.Ch Vamp Parsley Potage
4th Mrs Lisa Harris’ GR.B. Chilean Spice With Hawksthorn
COM’s Mrs Mary Jarrod’s GR.D. Lilleburn Ripple Reed.
Mrs Margaret Allen’s GR.B. Alamy Debbie
Mrs Beatrice Loetscher’s GR.D. Funnyline Fieldquest J.B.
Other Trophies
Best Marking Dog. The FT.Ch Tillwood Theseus Of Holywear Memorial Trophy:-
Mr Stuart Robson’s GR. B. Haddeo Hermia
Guns Choice. The Castleshaw Trophy:-
Mrs Margaret Allen’s GR.B. Alamy Debbie
Best on a Runner Parry Tankard:-
Miss Judith Evans’ FT. Ch. Haddeo Snipe
Best Looking Dog or Bitch The Tim Broad Trophy:-
Mr Bruno Julien’s GR.D. Mistybrook Tuscan
Best Looking Opposite Sex The Cambrian Trophy:
Mrs Lisa Harris’ GR.B. Chilean Spice With Hawksthorn
Westhyde Merrymaker Trophy to the Winners Breeder:-
Mrs Philippa Williams
15 Dog All-Aged stake for Any Variety of Retriever
11th November 2013.
Held at Preesall, Lancashire.
By kind permission of the host and the NGRA Guns.
Mr T Richards, Mr J Benyon, Mr S Burns, Mr G Collier, Mr J Chambers & Mr M Pilling
Judges: Mr AD Fryer,Mr PC Spencer,Mrs A Licciardi & Mr L Earl.
1st Mr Tim Merrill’s Lab. D. Glenanne Oak
Peredenia Cup to the Winner
Eastdale Trophy (Guns Choice) & Terranova Trophy (Best PTA Member)
COM’s :-
Mr Keith Barnes’ Lab. B. Waysgreen Bathsheba
Mrs Margaret Pearce’s Lab. D. Woodsprite Druid Of Esmoro
Mrs Anne Nerell’s Lab. B. Stenbury Black Ribbon
14 dog Novice Stake for AV Retriever at Finningley Park Shoot, South Yorkshire.
21st November 2013.
By kind permission of Messrs Clark & the Syndicate.
Judges: Mr P J Wagland, Mr G Coupar, Mr G R Jones & Mr A J Richardson
1st & Unavale Trophy (To the Winner), Pebbletoft Trophy to the Best Golden Retriever & Leagram Tankard to the Guns Choice.
Mrs Catherine Munn’s Golden Retriever Bitch Lilleburne Neap Tide Nena.
2nd Mr John Taylor’s Labrador Dog Abergowen Grouse.
All Aged Stake November 11th 2013 at Preesall Lancs Photo Gallery
Back Row Judges Phil Wagland Glynn Coupar Graham Jones Alan Richardson
Catherine Munn John Taylor
1st 2nd
Novice Stake November 21st 2013 at Finningley S. Yorks Photo Gallery