Copyright © Northern Golden Retriever Association 2016. All photographs are subject to copyright.

THE NORTHERN GOLDEN RETRIEVER ASSOCIATION

Founded 1946

Field Trials 2012/2013


Sponsored by Alpha Feeds Limited


 14 dog Novice Stake for AV Retriever at Eagle, Lincolnshire


 01 October 2012.


By kind permission of Mr F. Stametti and the NGRA team of guns.


Judges: Mr Steve Crookes, Mr Craig Horwill & Mrs Anne Crookes.


1st & Wraes Trophy, Mr Robert Daws’ Labrador dog DERRITY MUSTARD OF BALSWAD


          COM’s : Mr Patrick Rose’s Labrador dog MALDRAKE RIO OF LOCHMUIR

  Mrs Jane Lintott’s Golden Retriever Dog Theo Of Kenwood


Aurea Tankard to the Guns Choice and Bakestone Trophy to the Best Pennine Training Area Member:-

 Mr Robert Daws’ Labrador dog DERRITY MUSTARD OF BALSWAD.


Pebbletoft  Trophy to the Best Golden Retriever:-

Mrs Jane Lintott’s Golden Retriever Dog Theo Of Kenwood


                                    



Judges: Craig Horwiil, Steve Crookes, Anne Crookes

Jane Lintott         Robert Daws                   Patrick Rose

       COM                   1st                                  COM


Novice Field Trial 1st October 2012 at Eagle, Lincolnshire Photo Gallery

Open Stake for Golden Retrievers

 8th & 9th October 2012

Held at, Preesall, Lancashire.

By kind permission of the host and the NGRA Guns.

David Bellamy, Philip Bishop, Tim Broad, Steve Crookes & David Savory


Judges:

Mrs Glynis Hillier, Mr Michael Newsam, Mr David Haycock & Mrs Jenny Hankey.


Results


1st      Ms Jacqui Crew’s  GR.D. Echobrook Dexster  (Westhyde Challenge Bowl To the Winner)

2nd     Miss Kirsty Cousins’ GR. B. FT.Ch Gortons Red Ruby Rascal (Culzean Cup To the Runner Up)

3rd     Mr Graham Cox’s GR.B. FT.Ch Holway Martina Of Wydcombe (Parry Tankard Best on a Runner)

4th     Mrs Sally Richardson’s GR.D. Birdsgreen Baggins.


COM’s  Mr D. Barnes’ GR.D. Souter Romulus At Millgreen

  Mrs K McCarthy’s GR.D. Echobrook Fergus Mhor Of Ashmhorgold

  Mr R Ashdown’s GR.B. Mistybrook Bracken

  

Other Trophies

 Best Marking Dog. The FT.Ch Tillwood Theseus Of Holywear Memorial Trophy:-

             Miss Kirsty Cousins’ GR. B. FT.Ch Gortons Red Ruby Rascal.

             Guns Choice. The Castleshaw Trophy:-

 Judith Evans’ GR. D Haddeo Snipe.

                         Best Looking Dog or Bitch The Tim Broad Trophy:-

                         Mr Graham Cox’s GR.B. FT.Ch Holway Martina Of Wydcombe.

 Best Looking Opposite Sex The Cambrian Trophy:-

 Mrs Sally Richardson’s GR.D. Birdsgreen Baggins.

    



NGRA Open Breed Stake October 8th & 9th 2012 at Preesall Lancashire

From left to right:-

Judges:                                        Mrs J Hankey, Mr M Newsam, Mr D Haycock, Mrs G Hillier

D Barnes, R Ashdown,S Richardson, K Cousins, J Crew, G Cox,                               K McCarthy,       J Evans

 COM               COM               4th                   2nd           1st          3rd                                    COM                  Guns Choice

1st Place

Ms Jacqui Crew’s   

GR.D. Echobrook Dexster

 Judges:-

Mr D Haycock,Mrs G Hillier,Mrs J Hankey, Mr M Newsam.

14 dog Golden Retriever Breed Stake.

30th October 2012.


Held at Walesby Notts

by kind invitation of Mr Noel Hudson and the Bevercotes Park Shoot.


Judges:

Mr Keith Helliwell, Mrs Dorothy Walls-Duffin, Mrs Sally Richardson, Mr Trefor Richards

1st Mrs Helen Burnie’s GR. D. Merryway Maximum      

Boltby Cup to the Winner

Castletown Rosebowl to the Guns Choice


2nd  Mr Glyn Coupar’s GR. D. Holywear Blackthorn.


COM Mr & Mrs Ken Chandler’s GR. D. Haddeo Helena Of Papercourt

(Handler Ken Chandler)


COM Dr Gunda Muehl GR.D. Gortons Skipjack Boy

Millennium Tankard to the Youngest Dog in the Awards


Back Row: Judges   Mr T Richards, Mr K Helliwell, Mrs D V Walls-Duffin, Mrs S Richardson.

K Chandler                   H Burnie                                             G Coupar                                 G Muehl

        COM                             1st                                                        2nd                                           COM

     Guns Choice                                                                                       Millennium Tankard

Novice Breed Field Trial 30th October 2012 at Walesby, Notts Photo Gallery

All   photographs are by Sarah Middleton.

Please contact Sarah for permission to reproduce them.

e-mail:

slmiddleton@ntlworld .com



15 Dog All-Aged stake for Any Variety of Retriever

12th November 2012.


Held at  Preesall, Lancashire.

By kind permission of the host and the NGRA Guns.

Mr T Richards, Mr S Burns, Mr G Collier,Mr D Mallinson, Mr S Marland & Mr M Pilling


Judges: Mr Philip Wagland, Mr Philip Smithies, Mrs Pam Illingworth & Mr Kevin Jackson


1st Mr Stewart North’s Lab. B. Russlayne Bracken

      Peredenia Cup to the Winner


2nd Ms Lisa Falck’s GR. D. Mighty Duck’s Panther

       Pebbletoft Trophy to the best Golden


3rd  Mrs Joan Pavelyn’s’ Lab B. Lady Of Tranquility.

       Eastdale Trophy (Guns Choice) & Terranova Trophy (Best PTA Member)


No Photographs of the Field Trial were taken due to the very wet weather.



Open Breed Stake October 8th & 9th 2012 at Preesall Lancashire Photo Gallery


All   photographs are by Roz Bellamy.

Please seek permission through the General Secretary to reproduce them.


14 Dog All-Aged stake for Any Variety of Retriever

4th January 2013.


Held at Preesall, Lancashire.

By kind permission of the host and the NGRA Guns.

Trefor Richards, Steve Burns, Frank Guffogg, Paul Hayes, Mike Pollitt, & Peter Thompson  


Judges: Mr A B Cooper, Mrs L Mitchell, Mr P V Dixon & Mr S Hore.


1st        Mr Gordon Hodgson’s Lab. D. Garagill Quantock

(Esmoro Trophy To the Winner & Leagram Trophy  Guns’ Choice)


(2nd,3rd,4th Not Awarded)




 



Back Row: Judges Kevin Jackson, Pam Illingworth, Philip Smithies & Philip Wagland.

Joan Pavelyn                       Stewart North                     Lisa Falck

             3rd                                    1st                                       2nd

Eastdale Trophy &Terranova Trophy      Peredenia Cup               Pebbletoft  Tankard

                 

Judges: Paul Dixon, Lynn Mitchell, Steve Hore & Barry Cooper

Gordon Hodgson (1st Place) with Garagill Quantock